Hea teada


Siit leiad kasuliku info seoses valuvelgedega. Sisu täiendame jooksvalt.

Küsimuste korral võta meiega julgelt ühendust.

 

Kuidas valida velgi meie e-poest

Kui sa ei ole kindel, milliste parameetritega valuveljed sobivad sinu autole, siis kõige mõistlikum on alustada velgede valimist BORBET konfiguraatorist, mis näitab, milliste parameetritega valuveljed ja millised mudelid sobivad just sinu autole.

Meie e-poest saad valida velgi viie parameetri järgi:

1) Velje viimistlus - värvus ning läikiv või matt lakk.

2) Velje mõõt - velje laius x velje diameeter tollides; ühel ja samal automudelil saab valida erineva diameetriga velgi sõltuvalt sellest, kui suuri velgi omanik oma sõidukile soovib.

3) Auguvalem (PCD) - poltide arv x polte ühendava kujutletava ringi diameeter millimeetrites (nimetatakse ka auguvaheks ja poldiringiks). See sõltub auto mudelist. Sinu autole sobiva auguvalemit saad kontrollida Borbet'i veljekonfiguraatorist.

4) Offset (ET) - velje südamiku (see osa, mis puutub vastu rattarummu) nihe velje tsentrist. Mida suurem ET numbriline näit, seda sügavamale rattakoopasse velg jääb. Mida väiksem ET numbriline näit, seda rohkem jääb velg koopa välisserva suunas. ET'd peaks valima tootja poolt etteantud vahemikus muidu võib velg/rehv hakata käima vastu koopa serva vedrustust või pidurisupporte.

5) Keskava (ML) - keskava näitab kui suur on velje tsenter millimeetrites, mis peab mahtuma sõiduki rattarummule. Enamus velgi on suurema keskavaga kui see on vajalik, sellepärast reguleeritakse keskava parajaks sobitusrõngastega. Borbet velgede sobitusrõngas, mis on iga veljega komplektina kaasas, on klaaskiust plastikust survevalu detail, mille välisdiameeter sobib velje keskavaga ja sisediameeter sõiduki rattarummu diameetriga. Nii sobitatakse veljed vastavaks erinevate sõidukite rattarummu diameetriga.

Sobitusrõnga eesmärk on hoida velg paigaldamise hetkel enne poltide/mutrite kinnipingutamist rattarummul tsentris. Sobitusrõngas ei kanna auto raskust, seda teevad poldid ja mutrid.

Borbet veljevalikus on ka velgi, mille keskava suurus on vastav sõiduki rattarummuga. Selliste velgede puhul ei pea kasutama sobitusrõngaid.

ECE homologeering

Lühidalt tähendab ECE (markeering velje nähtaval küljel E1 R124 + sertifikaadi number) seda, et tegu on veljega mis sobib sõidukile nii nagu sobib tehase OEM (original equipment manufacturer - e.originaalosa) velg ning seda tunnistavad kõik Euroopa Liidu liikmed ning ka osad mitte EL liikmed.
ECE veljed on sõidukile täpse keskavaga (ei vaja tsentreerimise rõngaid) ning velje kinnitamiseks ei ole vaja eraldi valuvelje polte/mutreid vaid kinnituvad sõiduki originaal poltide/mutritega. Samuti ei ole tarvis kaasas kanda eraldi TÜV sertifikaati, mis tõendab velje sobivust sõidukile. Tegu on eriti karmidele ohutus- ja kvaliteedinõuetele vastava veljega. 

Suve ja talve veljed

Suveks sobivad poleerveljed ja talveks ikka värvitud talvekindlad veljed. Poleervelje (läikiv alumiinium - e-poes veljeviimistluses nimetatud "polished") puhul kaitseb velje pinda ainult laki kiht ning väiksemagi lakikahjustuse korral pääseb teedel kasutatav talvesool aluminimini ning algab kole korrosiooni protsess. See väljendub valgete ussikujuliste juttidega lakikihi all.

Talvekindlat velge kaitseb kolm kihti erinevaid pinnakatteid. Esiteks kruntvärv, siis värv ning viimasena lakk. Selline viimistlus ei lase väiksema lakikahjustuse korral oksüdeeriat alumiiniumini. Velg, mille vigastus ulatub läbi kolme pinnakatte kihi, on kaitsetu korrosiooni eest. Sellisel juhul tuleb velg kas uuesti värvida või kasutada värviparanduse vahendeid.